Stacje uzdatniające

Mieszkam w domu jednorodzinnym, pobieram wodę ze studni głębinowej. Woda, która leci z kranu jest bardzo twarda, wszystko jest zakamienione, psują się sprzęty agd, zaparzona herbata ma kożuch, woda często ma metaliczny posmak. Zastanawiam się nad kupnem stacji uzdatniania wody. Czy przed wyborem takiej stacji i zakupem powinnam zrobić badanie wody? Na jakie metale i związki? W domu zużywamy średnio 15-20 m3 miesięcznie. Czy wielkość zużycia wody ma wpływ na wybór stacji uzdatniania wody? Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze?

 

Dla uzdatnienia wody pochodzącej ze studni głębinowej, charakteryzującej się sprawiającą kłopoty wysoką twardością, licznymi związkami żelaza i manganu (rudawy nalot) musimy zacząć przede wszystkim od zbadania wody w pobliskim laboratorium. Jeżeli będziemy mieć wyniki, nasza firma zajmie się doborem urządzenia opierając się o kolejne dane. Dla domu jednorodzinnego należy przy doborze odpowiednich urządzeń wziąć pod uwagę przede wszystkim takie parametry jak zużycie dobowe i natężenie zużycia wody.

 

Obie te dane powinny być oszacowane według wartości maksymalnych. Aby wykonać prawidłowo taki szacunek należy określić ilość osób korzystających z wody, oraz ilość i rodzaj zainstalowanych przyborów. Przykładowo dla domu zamieszkałego przez 4 osoby maksymalne dobowe zużycie wynosić będzie 600 do 800 l na dobę.

 

Jeśli dom wyposażony jest w dwie łazienki, w których są wanny i kabiny prysznicowe (bez paneli natryskowych) oraz pralka, zmywarka i 3x Wc to maksymalne natężenie zużycia wody wynosić będzie 30 dm3/min tj 1,8 m3/godz. Wynika stąd że właściwym aparatem będzie kompaktowy zmiękczacz/odżelaziacz wody z butlą o rozmiarze 10×35” (na przykład AQUA Cabinet maxi). Przed aparatem należy zamontować filtr wstępny typu slim o długości 20” lub Big 10” z wkładami przeciwsedymentowymi o dokładności 20” i skuteczności ekonomicznej.

 

Wkłady w filtrach wymieniać nie rzadziej niż co 3 miesiące. Nie jest właściwe stosowanie większych niż potrzeba aparatów, bowiem regeneracja ze względów mikrobiologicznych nie powinna być rzadziej niż co 4 dni. Co do jakości aparatów gorąco polecamy aparaty wyposażone w głowice Clack i kabinety w których butle nie stoją we wnętrzu zbiornika na solankę.

 

W przypadku ujęć miejskich, woda jest chlorowana a to obniża jej walory smakowe sugerujemy pod zlewozmywakiem kuchennym zainstalować filtr węglowy z wkładem blokowym.

 

Jeżeli borykasz się z problemem wody i nie wiesz jak go rozwiązać, mieszkasz w regionie powiatów: krośnieńskiego, jasielskiego, brzozowskiego, sanockiego – skontaktuj się z nami. Przyjedziemy i rozwiążemy Twój problem!!